PARAFIA DUCHA ŚWIĘTEGO

• Niedziela, 1 kwietnia – Niedziela Palmowa. Początek Wielkiego Tygodnia. Na wszystkich Mszach św. święciliśmy palmy. Przez cały Wielki Tydzień spowiedzi w naszym kościele odbywały się od godz. 6.00 do 12.00 i od 15.00 do 18.30 (w kilku konfesjonałach jednocześnie). Było to możliwe dzięki pomocy „z zewnątrz”, od jezuitów z Krakowa.

• Wtorek, 3 kwietnia – udało się zamontować ostatni, brakujący witraż w naszym kościele, który znajduje się na chórze. Witraż przedstawia postać wielkiego jezuity i patrioty o. Piotra Skargi.

• Wielki Czwartek, 5 kwietnia – Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. W czasie Mszy powróciliśmy do tradycji obrzędu Mandatum, czyli umycia nóg 12 mężczyznom, na pamiątkę gesty Chrystusa z Wieczernika.

• Wielki Piątek, 6 kwietnia – Liturgia Męki Pańskiej została odprawiona o godz. 18.00. Po Liturgii nastąpiło przeniesienie Najśw. Sakramentu z Ołtarza „Ciemnicy” do Grobu Pańskiego (pięknie przygotowanego przez naszego zakrystiana br. Adama Laskę).

• Wielka Sobota, 7 kwietnia – aż do Liturgii Wigilii Paschalnej honorową straż przy Grobie Pańskim pełnili strażacy- ochotnicy ze Świniarska (to już tradycja trwająca od wielu lat). Pokarmy święciliśmy na placu kościelnym od godz. 8.30 do 16.00. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godz. 20.00, a na jej zakończenie odbyła się procesja rezurekcyjna. W tym roku po raz pierwszy procesja wyszła poza obręb placu kościelnego i przeszła ulicami: Franciszkańską, Bóżniczą i P. Skargi w asyście wozów policyjnych i straży miejskiej. Nad stroną liturgiczną całego Triduum Paschalnego czuwał prawdziwy „mistrz ceremonii” pan Jakub Bulzak.

• Poniedziałek Wielkanocny, 9 kwietnia – jak zwykle taca zebrana podczas dzisiejszych Mszy św. została przekazana na potrzeby uczelni katolickich.

• Niedziela, 22 kwietnia – ofiary zebrane na dzisiejszą tacę zostały przekazane na remont placu kościelnego (osobny artykuł na ten temat wewnątrz numeru).

• Niedziela, 29 kwietnia – początek Tygodnia modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Na wszystkich Mszach św. kazania głosił jezuita z Warszawy o. Krzysztof Ołdakowski (znany z telewizji, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora redakcji programów katolickich

• Poniedziałek, 30 kwietnia – ulicami Miasta przeszedł Marsz Pamięci (od kościoła Najśw. Serca Pana Jezusa do pomnika Jana Pawła II na Rynku). W Marszu wziął udział o. Proboszcz Andrzej Baran i liczna delegacja Parafian.

 

Redaguje zespół: o. Andrzej Baran SJ, o. Piotr Matejski SJ, Michał Nowakowski, Renata Sypek, Edward Storch (grafika), Maria Kojs, Henryk Szewczyk. Adres redakcji: 33-300 Nowy Sącz, ul. Piotra Skargi 10 www.jezuici.pl/nowysacz

powrót