W tym pięknym miesiącu maju witam Was, drogie dzieciaki serdecznie! Na pewno zauważyliście już jak przyroda obudziła się ze snu zimowego, jak wszystko rozkwita, jak słońce radośnie przygrzewa… Aż chce się wyśpiewać pełnym głosem słowa ballady: "a teraz maj dokoła maj, wyświęca ogrody…" Na pewno nie bez powodu w tym właśnie miesiącu obchodzimy tak wiele świąt - a wśród nich to szczególne - Dzień Mamy. Może chcecie poznać jego dzieje?

Historia święta Matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji. Było to wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Podobnie w Rzymie - prawdopodobnie pomiędzy 15 a 18 maja obchodzono święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów. Współczesny Dzień Matki nosi w sobie wiele pozostałości po rzymskich Hilariach. Tak jak w przypadku wielu innych pogańskich świąt, Hilaria zostały "zaadoptowane" przez patriarchów wczesnego Kościoła katolickiego i przemianowane na święto Matki Boga. Z czasem wykształcił się obyczaj, by w tym dniu powrócić do swojej rodzinnej parafii, tej w której było się ochrzczonym, i w ten sposób oddać cześć nie tylko Matce Boga ale i własnej matce. W czasach nowożytnych, około 1600 roku w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli.

W czwartą niedzielę Wielkiego Postu oddawano cześć swoim matkom, składano im życzenia i przynoszono drobne upominki. Swoje powstanie Matczyna Niedziela zawdzięcza temu, że w tamtych czasach wielu ubogich angielskich chłopców i dziewczyn, służyło w domach bogatych Anglików. Ze względu na to, że za pracą trzeba było nieraz udać się w dalekie strony, służba żyła w domach swoich chlebodawców i z tego powodu nie mogła sobie pozwolić na zbyt częste odwiedziny rodzin. W Matczyną Niedzielę dostawali oni dzień wolnego, aby mogli odwiedzić rodzinny dom i spędzić go z rodziną. Symbolem święta było "matczyne ciasto", które na znak szacunku piekły i przywoziły do domu córki. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki 1923 roku w Krakowie. Dzień ustalono po to aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku jak ważna jest rola mamy w ich życiu.


Nie zapomnijcie o tym pięknym Dniu.
Ofiarujcie swoim Mamusiom uśmiech, radość,
serce. Pamiętajcie:
U stóp Matki
Jest Niebo
Usłane fiołkami miękkimi.
W sercu Matki
Jest zakątek spokojny
Zawsze z marzeniami
Dla nas przeznaczonymi…
(Kristine Willow)


powrót