"Oni cierpieniem, głodem i śmiercią zasłużyli na obecność w pamięci Narodu"

70 rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir była okazją do odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Kościele NSPJ zwanym Kolejowym.

Tablica powstała z inicjatywy Sądeckiego Stowarzyszenia Pamięci Sybiru w Nowym Sączu działającego przy Starostwie Powiatowym. Obok tablicy zasadzono "Sosnę syberyjską" - symbol pamięci dla tych którzy doznali upokorzenia, cierpienia, oddali życie na "Nieludzkiej Ziemi". Po odegraniu Hymnu Sybiraków młodzież klas mundurowych Zespołu Szkół w Marcinkowicach, której patronuje 6 Dywizja Desantowo Szturmowa w Krakowie odczytała Apel Poległych. Na uroczystości przybyły poczty sztandarowe szkół powiatu nowosądeckiego oraz poczty sztandarowe Zakładu Linii Kolejowych PKP w Nowym Sączu Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność, Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu, Związku Zawodowego Kolejarzy Małopolski. Przepięknie wiersz pt. "Matko - Sybiraczko" zarecytowała uczennica Zespołu Szkół w Marcinkowicach Agnieszka Pierzchała dedykując go wszystkim bohaterskim polskim matkom zesłankom na "Nieludzką ziemię". Odsłonięcia tablicy pamiątkowej w imieniu Sądeckiego Stowarzyszenia Pamięci Sybiru dokonali: Sybiraczka Alicja Barańska i Barbara Staniszewska, wywiezione na "Nieludzką ziemię właśnie 13 kwietnia 1940 roku, a w imieniu Starostwa Powiatu Nowosądeckiego Ryszard Wąsowicz i Józef Zygmunt. Poświęcenia tablicy dokonał ks. proboszcz Józef Birecki.

Mówiąc o Katyniu, jako miejscu kaźni Polaków, wspomniał o sobotniej tragedii pod Smoleńskiem. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy tragicznie zginęli w katastrofie lotniczej. Na tablicy umieszczono napis "Sosna Syberyjska - symbol pamięci Zesłańcom, więźniom sowieckiej represji w 70 rocznicę masowych deportacji Polaków na Sybir "Oni rozpaczą, głodem i śmiercią zasłużyli na obecność w pamięci Narodu", Sądeckie Stowarzyszenie Pamięci Sybiru, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu 13 kwiecień 2010. Jak powiedział prezes Sądeckiego Stowarzyszenia Pamięci Sybiru Jacek Barański, syn i wnuk sądeckich Sybiraków, tablica upamiętnia tych, których dotknął tak tragiczny los tylko za to, że byli Polakami. Polakami byli są i będą, a tablica pozostaje dla potomnych, aby nigdy nie zapomnieli o prawdziwej historii Polskiego Narodu. Chociaż tak bardzo zawiłej i tragicznej. Zasadzone drzewo - sosna syberyjska to symbol religijny i politycznym. Sosna jest symbolem stałości, nieśmiertelności i siły charakteru.

Drzewo ma symboliczne znaczenie, odzwierciedla swoim rozdarciem dramatyczne losy i dylematy życiowe zesłańców. Pamięć o "Golgocie Wschodu" ma przetrwać tak długo, jak długo trwać będzie sosna (a jest to drzewo długowieczne). Na koniec uroczystości zebrani odśpiewali "Boże coś Polskę". syn i wnuk Sądeckich Sybiraków Prezes Sądeckiego Stowarzyszenia Pamięci Sybiru

Jacek Barański

powrót