"Piosenki naszych żołnierzy"

11 listopada tego roku miała miejsce premiera drugiej płyty formacji Korzeń z Kraju Melchizedeka pt. "Piosenki naszych żołnierzy". Premiera o tyle niezwykła, że nowa płyta dość znacznie różni się od "Radikali" i powstała z udziałem sporej grupy młodych, utalentowanych osób. Tym razem DJ Fabbs i Baranek postanowili odświeżyć znane piosenki patriotyczne i zaprezentowali je w całkowicie nowych aranżacjach, które trzeba przyznać - powalają z nóg. Już sama, bardzo udana zresztą, okładka tego krążka z żołnierzem trzymającym w ręku zamiast karabinu - gitarę, doskonale nakreśla charakter całego przedsięwzięcia. "Czerwone maki na Monte Cassino"', "Wojenko, wojenko" czy "O, mój rozmarynie" to tylko niektóre z dwunastu pieczołowicie skompilowanych utworów, w których możemy usłyszeć znane dla formacji klimaty reggae, miejscami w połączeniu z ostrym rokiem. "Piosenki naszych żołnierzy" powstała we współpracy z utalentowaną muzycznie młodzieżą nowosądeckiej wspólnoty Magis.

Płyta doskonale trafia do młodego pokolenia, głównie dzięki temu, że nowe brzmienia starych, znanych przez ich rodziców i dziadków, piosenek - przepełnione są duchem walki, odwagi, braterstwa i miłości. Kiedy słucha się tej płyty, aż chce się walczyć, co sprawia że ma ona w pewnym sensie wydźwięk nie tylko patriotyczny, ale uniwersalny. Starsze pokolenie natomiast, znajdujące na krążku współczesną wizję pieśni, które towarzyszyły Polsce w krwawych latach - ucieszy fakt, że nadal pamięć, także w muzyce - jest żywa. I to jak bardzo żywa!

Krzysztof Kołacz

Od redakcji: Płyta została dołączona jako specjalny prezent z okazji 11 listopada do "dobrego Tygodnika Sądeckiego". Jej pełna wersja "sklepowa" jest jeszcze do dostania w naszym sklepiku parafialnym. Można ja też pobrać za darmo ze strony WWW.icxc.pl.

powrót