Dziękczynienie, przebłaganie, prośba - te trzy wymiary modlitwy połączyły nam ostatni dzień roku z pierwszą niedzielą roku 2014. Na nieszporach podsumowaliśmy to, co dane nam było przeżyć, a przyszłość złożyliśmy w Boże ręce. Adoracja pierwszej niedzieli Nowego Roku była jak echo tych ostatnich nieszporów. Chrystus wciąż interesuje się naszym życiem. Wciąż chce być w nim obecny. Jak dobrze, że są chwile, w których możemy na moment się zatrzymać, aby to zauważyć. Aby ucieszyć się naszym Bogiem, by okazać Mu wdzięczność i ufnie się Mu powierzyć, z pełną świadomością, jak w wierszu ks. Twardowskiego, że niewiele możemy sami z siebie: Martwię się o przeszłość dreptałem jak kaczor straszy mnie teraźniejszość by wytrwać w drogach została tylko przyszłość by się chociaż raz cieszyć jeszcze jej nie zbrudziłem cała w rękach Boga

Paradoksalnie właśnie takie proste zaufanie tchnie nadzieją. W homilii z uroczystości Objawienia Pańskiego Papież Franciszek zachęcał do wyrabiania w sobie cnoty "duchowego sprytu". To rodzaj duchowej przebiegłości, pozwalającej rozpoznać zagrożenia i ich unikać: jak Mędrcy ze Wschodu, którzy świadomi zagrożenia, wybrali inną drogę do ojczyzny. Oni nas uczą jak bronić się przed ciemnością, która próbuje otoczyć nasze życie. "Ich przykład - mówił Papież - pomaga nam wznieść oczy ku gwiazdom i podążać za wielkimi pragnieniami naszego serca. Uczą nas oni, byśmy nie zadowalali się życiem przeciętnym, «żeglugą przybrzeżną», ale wciąż dawali się zafascynować tym co dobre, prawdziwe, piękne... Bogiem, który jest tym wszystkim w sposób zawsze większy!"

Duchowy spryt potrzebny jest także w codzienności. Kolejny raz wierni przyjeżdżający na świąteczną Mszę samochodami, po wyjściu z kościoła, znaleźli powypisywane i to niemałe mandaty. Prawdą jest, że nie ma w pobliżu dużych parkingów. Stąd słowo przestrogi, by uważać na parkowanie w miejscach niedozwolonych. Na niedziele i święta udostępniamy parking szkolny. Jeśli i on jest wypełniony, można parkować jeszcze od strony Bulwaru Narwiku, pod skarpą. Wówczas dochodzi się drogą po skarpie.

Na Nowy Rok wszystkim Parafianom i tym, którzy chcą modlić się w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, w imieniu swoim i zakonnych Współbraci życzę Bożego błogosławieństwa. Również sprytu, który pozwoli unikać zarówno duchowych pułapek, jak i niespodziewanych, bo w trakcie Mszy wypisywanych mandatów.

o. Józef Polak SJ, proboszcz

 

PARAFIA DUCHA ŚWIĘTEGO

• Niedziela, 1 grudnia – I niedziela Adwentu, początek nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, który w Polsce będziemy obchodzić pod hasłem: Wierzę w Syna Bożego, w ramach 4-letniego programu duszpasterskiego nawiązującego do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przez cały Adwent Msze roratnie były odprawiane o godz. 18.00 (w soboty o godz. 9-tej).

• Wtorek, 3 grudnia – gościem UDiTW był o. Jan Konior z wykładem: „Misje Dalekiego Wschodu. Franciszek Ksawery”.

• Piątek, 6 grudnia – I Piątek miesiąca. Całodzienna adoracja Najśw. Sakramentu i dodatkowa Msza dla dzieci i młodzieży o godz. 16.30.

• Sobota, 7 grudnia – o godz. 9.00 Msza w intencji Członków Apostolstwa Modlitwy, Róż Różańcowych i Ruchu Maryjnego, a po niej nabożeństwo „Wieczernik”.

• Niedziela, 8 grudnia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Na Mszy o godz. 12-tej o. Proboszcz z grupą artystów- ochotników zaprezentował misterium Karola Wojtyły o Matce Bożej „Immaculata”. Po każdej Mszy wolontariusze zbierali ofiary do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Po Mszy „dziecięcej” gościem najmłodszych Parafian był św. Mikołaj, który dzieciom rozdawał lizaki, a „iskierkom” i ministrantom wręczył prezenty.

• Wtorek, 10 grudnia – w ramach UDiTW odbył się wykład o. Dariusza Piórkowskiego: „Niepokalane Poczęcie. Objawienie i pośrednictwo Maryi”.

• Sobota, 14 grudnia – z Rzymu przyszła nam radosna nowina, że papież Franciszek mianował dwóch nowych biskupów pomocniczych dla diecezji tarnowskiej, ks. Stanisława Salaterskiego i… proboszcza sąsiedniej parafii św. Małgorzaty, ks. Jana Piotrowskiego. Nowych Pasterzy otaczamy gorącymi modlitwami.

• Niedziela, 15 grudnia – zebrana taca została przeznaczona na ogrzewanie kościoła. Po Mszy o godz. 10.30 spotkanie rodziców i dzieci klas komunijnych.

• Poniedziałek, 16 grudnia – dzięki pomocy jezuitów „z zewnątrz” ruszyły intensywne dyżury w konfesjonałach przed świętami Bożego Narodzenia (potrwają do Wigilii).

• Środa, 18 grudnia – ojcowie jezuici odwiedzili chorych Parafian z posługą sakramentalną.

• Czwartek, 19 grudnia – o godz. 19-tej Msza dla młodzieży z ruchu MAGIS (z obydwu jezuickich parafii sądeckich), oraz chłopców z bursy im. Ks. Wł. Gurgacza. • Wtorek, 24 grudnia – Wigilia i tradycyjna Pasterka o godz. 24-tej. Jak co roku br. Adam Laska ze współpracownikami pięknie przygotował i udekorował kościół, a nasza bożonarodzeniowa szopka spokojnie może uchodzić za jedną z najpiękniejszych w mieście.

• Boże Narodzenie – oj, wiało mocno od kilku dni i szkody narobiło nie tylko w Polsce, ale i w N. Sączu, a nawet na naszym kościele, bo uszkodziło nam poszycie dachu. Na szczęście przyjechali dzielni strażacy i zabezpieczyli uszkodzenie, żeby nikomu nie stała się krzywda.

• Św. Szczepana – zebrane ofiary zostały przeznaczone na wsparcie uczelni katolickich.

• Piątek, 27 grudnia – początek odwiedzin duszpasterskich (czyli „kolędy”) ojców jezuitów w rodzinach naszej Parafii.

• Sobota, 29 grudnia – o godz. 7.30 Msza w intencji Członków Żywego Różańca i zmiana tajemnic różańcowych.

• Wtorek, 31 grudnia – o godz. 17-tej nabożeństwo dziękczynno-błagalne na zakończenie Starego Roku z kazaniem o. Proboszcza „podsumowującym” rok pracy duszpasterskiej w Parafii (fragmenty homilii znajdują się wewnątrz numeru).

------------------------------------------------------------

Redaguje zespół: o. Andrzej Baran SJ, o. Piotr Matejski SJ, Michał Nowakowski, Renata Sypek, Edward Storch (grafika), Maria Kojs, Henryk Szewczyk. Adres redakcji: 33-300 Nowy Sącz, ul. Piotra Skargi 10 www.jezuici.pl/nowysacz

powrót