Kto trwa w miłości, trwa w Bogu (1J 4,16)

- WARSZTATY KOMUNIKACJI MAŁŻEŃSKIEJ -

Komunikacja małżeńska, dialog w rodzinie to dziś naprawdę modny temat. Ale czy chodzi tu tylko o modę? Naturalna potrzeba rozmowy jest w każdym z nas. W rodzinie, pracy staje się ona koniecznością i często, paradoksalnie, polem walki. Dobre intencje zawodzą i komunikat słowny staje się nieporozumieniem, niedomówieniem. Rozdziela zamiast łączyć. Czy nie umiem rozmawiać? - pytamy samych siebie. Zapominamy, że kontakt z drugim człowiekiem ma dwa bieguny. Kiedy ktoś mówi, ktoś drugi musi słuchać. I jeszcze… Nie oceniać, ale zrozumieć. Szeroko pojętej relacji rodzinnej i małżeńskiej służyły pierwsze "Warsztaty komunikacji małżeńskiej".

Odbyły się 15 grudnia 2012 roku w sali biblioteki parafialnej. Były formą zamkniętą, to znaczy tylko dla tych, którzy się wcześniej zgłosili. I tylko dla par. W końcu do dialogu trzeba dwojga. Nad formą warsztatów czuwał o. proboszcz Stanisław Jopek, a ich autorski kształt powstał dzięki paniom: Alinie Dziewięckiej i Magdalenie Brzukała. One też prowadziły całość. Alina Dziewięcka jest dyplomowanym nauczycielem, mediatorem rodzinnym, trenerem zajęć psychoedukacyjnych z komunikacji. Jest również autorką warsztatów dla rodziców i młodzieży. Magdalena Brzukała to doradca rodzinny i mediator z Poradni Specjalistycznej ARKA, osoba od lat związana z parafialnymi wspólnotami, służąca pomocą wielu osobom w różnych sytuacjach.

Obie panie są w małżeństwach z wieloletnim stażem, są doświadczonymi matkami. Pomysł warsztatów zrodził się już dawno. Doświadczenia zawodowe i rodzinne obu prowadzących oraz liczne sygnały od par narzeczonych i małżeńskich były podstawą i źródłem inspiracji. "...Narzeczeni, małżonkowie potrzebują ciągle przypominać sobie, czym jest codzienne bycie ze sobą w małżeństwie. Ta wiedza jest potrzebna na każdym etapie życia..." - stwierdza jeden z uczestników. Pewnie dlatego uczestnikami byli właśnie narzeczeni oraz pary małżonków z krótkim i długim stażem. " ...Dobrze się współpracowało w takiej grupie..." - ocenia para młodych ludzi. "...Mogliśmy już teraz zobaczyć, co nas czeka w przyszłości, spróbować to zrozumieć. Jeśli teraz nauczymy się z sobą rozmawiać, być może później będzie łatwiej...". Koncepcja więc narodziła się sama, wymuszona przez życie. "...Relacje w rodzinie zależą od naszych komunikatów ..."- mówi pani Alina. "...Najczęściej chcemy zmiany tej drugiej strony, ale relacje zmieniają się dopiero, gdy to ja się zmienię...". Autorki zaplanowały wykłady i zajęcia warsztatowe dotyczące osobowości kobiety i mężczyzny, komunikacji werbalnej i pozawerbalnej oraz aktywnego słuchania. "

... Chciałyśmy umożliwić odkrycie, że najwięcej jest do zrobienia po mojej stronie..." - dodaje Alina Dziewięcka. Wykorzystane zostały wiedza i doświadczenia z formacji Ruchu Światło Życie - Kręgów Domowego Kościoła, ze Szkoły dla Rodziców, oraz podstawy mediacji i komunikacji. Terapeutki założyły sobie trzy wyznaczniki skutecznej komunikacji: autentyzm, akceptacje i empatię. "...Powinniśmy być prawdziwi w naszej relacji, współodczuwać z partnerem i akceptować jego osobę, choć niekoniecznie jego zachowania..." - precyzuje swoje przesłanie Alina Dziewięcka. Magdalena Brzukała podkreśla duchowy wymiar warsztatów i ich odniesienie do relacji z Bogiem. "...Korzystałyśmy z doświadczeń dialogu małżeńskiego. Chciałyśmy uwypuklić, że porozumienie w małżeństwie nie istnieje bez dialogu z Bogiem. Osobistego i wspólnego..." - podsumowuje pani Magda. Dlatego całość warsztatów skupiona była wokół modlitwy i zakończyła się adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele, gdzie uczestnicy otrzymali specjalne błogosławieństwo. Uczestnicy ocenili warsztaty bardzo pozytywnie. Młodzi, narzeczeni i małżonkowie wyrażali nadzieję korzystnej formacji na progu wspólnego życia. Pary z dużym bagażem życiowych doświadczeń doceniły możliwość swoistej superwizji swego dotychczasowego życia. "...Chcemy uczyć się nadal..." - mówi żona po dwudziestu pięciu lata małżeństwa. "Radością było odkryć, że wiele rzeczy, które wypracowaliśmy wspólnie przez te lata, było dobre. Że szliśmy właściwą drogą. To nasz sukces...". Jej mąż dodaje - "...w naszych czasach, ze wszystkich sił trzeba inwestować w rodzinę. W rodzinę współpracującą z Panem Bogiem..."

Zatem zapraszamy na kontynuację warsztatów. Już 23 lutego autorki proponują kolejna edycję. Tym razem pokażą, jak budować poczucie własnej wartości i rozpoznawać oraz różnicować emocje. Narzeczeni i małżonkowie spróbują rozpoznać i pogodzić swoje temperamenty. Może uda się dzięki temu lepiej zrozumieć ukochaną osobę?

Opracowała Małgorzata Rams

powrót