Katolickie świętowanie Bożego Narodzenia w syberyjskiej parafii

Jest III Niedziela Adwentu, to niedziela radości. Pan jest blisko! Po Mszy świętej w parafialnej kaplicy św. Józefa w Angarsku, odbywa się próba Jasełek. Siostry Służebniczki NMP NP z grupką dzieci ćwiczą kolejne sceny bożonarodzeniowego przedstawienia. Jeszcze nie wszyscy umieją swoje role na pamięć, niesfornego zachowania też nie brakuje, siostra strofuje rozrabiaków… Zbudujemy Jezusowi szopkę, nie tylko z papierowych serc, jak jest w scenariuszu tegorocznych Jasełek, ale z żywych serc: Czekamy! Czuwamy! Zapraszamy! Przyjdź Panie Jezu! Diecezja Syberii Wschodniej ze stolicą w Irkucku obejmuje 10 ml km2, tj. 30 razy więcej niż Polska, liczy 16 ml mieszkańców. To oczywiście teren Rosji, gdzie w tradycji przeważa prawosławie, ale są także protestanci, katolicy, a z innych religii także Żydzi, muzułmanie, buddyści, wyznawcy szamanizmu, lamaizmu. Ludzi ochrzczonych jest około 50 tys., z tego praktykujących katolików kilka tysięcy, skupiają się oni na tym ogromnym obszarze w 47 małych wspólnotach parafialnych. Nasza parafia św. Józefa w 300 tysięcznym Angarsku położonym 50 km na północny zachód od stolicy diecezji, istnieje 13 lat. Miasto zbudowali po II wojnie światowej zesłańcy, między innymi także katolicy. W założeniu miało to być miasto bez Boga, a więc i bez świątyń.

Po upadku ZSRR, katolicy Angarska szukali kontaktu z kapłanem katolickim, najpierw jeździli do Irkucka, a potem ksiądz przyjeżdżał do rodziny Litwinki Walentyny Adolfownej, w której mieszkaniu przez 7 lat zbierali się ludzie na niedzielną Mszę. Potem diecezja kupiła mieszkanie w bloku i zamieniono je na kaplicę, a od roku, dzięki pomocy zagranicznych organizacji katolickich wspomagających Kościół na Wschodzie, parafianie cieszą się własnym budynkiem dawnego przedszkola, które ksiądz Proboszcz remontuje, by dostosować do potrzeb parafii. Na niedzielnych Mszach świętych spotyka się około 40 osób, ochrzczonych jest oczywiście więcej, ale wielu ludzi przychodzi i odchodzi, brakuje im zakorzenienia w wierze. Jak katolicy z Angarska przeżywają Boże Narodzenie? Prawosławie świętuje Boże Narodzenie 7 stycznia. Tradycja wpojona przez komunizm huczne powitanie Nowego Roku podniosła do największego rodzinnego święta. 25 i 26 grudnia w Rosji to dni pracy, brak więc wtedy atmosfery bożonarodzeniowej. Nie poddajemy się jednak. Atmosfera zaczyna się wytwarzać przez adwentowe przygotowanie serc modlitwą, zbieranie dobrych czynów dla Jezusa i organizowanie Jasełek. Włączają się w to przede wszystkim dzieci i młodzież.

Jasełka przedstawiają parafianom w sam dzień Bożego Narodzenie lub w najbliższą niedzielę po Mszy św. Kolejny ważny punkt świętowania to parafialna wieczerza wigilijna. W poprzednie lata odbywała się w domu sióstr. Każdy przygotowywał co mógł z wigilijnych potraw, oczywiście była wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem, kolędowanie. W ubiegłym roku nasza wspólnota parafialna mogła już taką wigilię przeżyć w połączeniu z modlitewnym czuwaniem i Pasterką, która po raz pierwszy była w Angarsku odprawiana. A wszystko to dzięki zakupionemu budynkowi, gdzie znalazło się dostatecznie dużo miejsca na wszystko. Ludzie należący do naszej parafii są najczęściej w swoich rodzinach osamotnieni jako wierzący, bo nie mogą tradycyjnej wieczerzy zorganizować w swoich domach. Póki co nasze dzieci, młodzież i starsi parafianie nasiąkają tradycją wigilijną w parafii. W okresie wolnym, gdy w Rosji wita się Nowy Rok, a trwa to do tzw. Starego Nowego Roku, który przypada w połowie stycznia, jest w naszej parafii kolęda po domach parafian.

W ubiegłym roku Ksiądz Proboszcz z dwiema Siostrami i siedmiorgiem młodych parafian ubranych w stroje mędrców, aniołów oraz oczywiście Maryi i Józefa (który grał na gitarze), odwiedziło z kolędą domy naszych parafian rozrzuconych po całym mieście. Widok młodych ludzi, śpiewających radosne bożonarodzeniowe pieśni, wzbudzał zainteresowanie sąsiadów naszych parafian, była to i zabawa i ewangelizacja i wysiłek wkładany w przygotowanie Jasełek, potem spotkanie w Irkuckiej katedrze na jasełkowym festiwalu z innymi grupami z najbliższych parafii, by uczcić Emanuela i z Nim budować wspólnotę Kościoła Syberii, a jak będzie można to i podzielenie się tą radością z mieszkańcami domu starców, czy domu dziecka, jak to było w ubiegłych latach. Prosimy was, drodzy czytelnicy, o modlitwę, by czas świąteczny był dla naszych parafian nie tylko poznawaniem nowej tradycji, ale zakorzenianiem się w wierze i przyjaźni z Jezusem, Bogiem z nami.

s. Urszula Marczak Służebniczka NMP NP

Gdyby ktoś chciał pomóc tej misji to podajemy nr konta: konto Zgromadzenie Sóstr Służebniczek Stara Wieś 460 Brzozów Bank PKO S.A/Oddz.I 81124023241111000033146975

 

powrót